Pravidelné lekce tance v pondělí


Tanec zásadně mění lidské vnímání, ale benefity tance jsou nevyčíslitelné, říká lektorka Martina Šárová. Ne každý člověk se ale umí roztančit bez pár skleniček vína. jenže právě tanec nám může pomoci se naučit být při tanci autentický a suverénní. To, co si v této taneční lekci vyzkoušíme, si i odneseme v sobě a můžeme pak nadále používat v běžném životě. A to je VÝHRA! Přijďte si zatančit na tuhle skvělou lekci!


Existuje recept na absolutní radost?

Podle mně ano a jednu z takových radostí můžete najít na mých kurzech tance!

Pořádně si tanečně zařádíte. Ruku na srdce, koho dnes napadne v dospělosti udělat něco "crazy" na tanečním parketu? Položím vám otázku na tělo:

Chodíte vůbec ještě tancovat???

A co takhle tanec z pocitu štěstí? Když se vám něco povede,  zatančíte si radostí? 

Tanec je ale úžasný prostředek, který vás posune do radosti. Dovedete si představit, kdyby z veškerého vypětí, stresu a nedostatku času někdo pustil vaší "taneční srdcovku" a tančili byste odvázaně aspoň na jednu písničku? Já osobně  tanec jako nástroj pro štěstí a techniku pro zvládání stresu a tlaku dnešní doby vůbec nepodceňuji, právě naopak.

Mimochodem tanec a flexibilita těla jdou pěkně ruku v ruce, možná by nám někdy stačilo věnovat více času tanečnímu strečingu a třeba bychom méně nadávali, když se musíme ohnout pro klíče. Zakladatelka metody The Groove Dance method, Misty Tripoli (USA), od které jsem převzala žezlo pro vyučování tohoto skvělého tance získala za tuto metodu v tomto roce ocenění od společnosti World Fitness v New Yorku za celkový přínost této metody pro lidské zdraví. Po té sama poznamenala, „GROOVE HOŘÍ, grůveři jsou nezastavitelní“. 

Podíváme se tedy co se nám to tam v tom grůvu děje. Každý, kdo si chce tuto lekci vyzkoušet, pouze jednoduše následuje a rozvíjí jednoduché a lehko zvládnutelné choreografie podle SEBE. Posloucháte muziku, hýbete se, ale s tím rozdílem, že zde PŘESNĚ nekopírujete lektorku tak, jako je to třeba v Zumby, nebo u jiných tanečních lekcí, kde se stojí na místě v jednom bodě, jakoby na značce. Zde využíváte všechny směry pohybu, všechny varianty, všechny styly, tančíte popředu i pozpátku, ale svůj „drajv“ se řídí každý podle sebe. Vše je tak jednoduché, unikátní a přirozené, že celá lekce uběhne jako voda a vám to bude připadat jako mžik. V této lekci hraje velkou roli hormon oxytocin, takže půjdete domů zpocení, vysmátí, protažení, posílení.

Proč je dobré tančit?
Tanec je ve své originalitě, kdy se různě třeseme, kroutíme, protahujeme, ohýbáme, točíme, natahujeme, krčíme, přenášíme váhu z jedné nohy na druhou, skáčeme, nebo rotujeme pozoruhodně ozdravný a to nejen pro naše tělo! Tanec dle vědeckých výzkumů zvyšuje inteligenci, zlepšuje naše vyhlídky, rozrůstá náš společenský kruh, a posiluje naše nejdůležitější orgány...a to prosím i tehdy, když nemáte žádný rytmus! Stačí se jen trochu uvolnit a tančit

V tétolekci rytmus ucítíte hned a to nejen díky skvělé hudbě. Tanec nás díky své jednoduchosti a originalitě naprosto vtáhne do tance už od prvního momentu. Tančíte totiž od začátku uvolnění, naladění na spokojenost, budujete svou jedinečnost a absolutně neřešíte, jestli se někdo dívá, nebo ne.  V této lekci se tančí bez stresu,nejde to o nacvičování být jako někdo, vypadat jako někdo, trénovat choreografii pro dokonalý obraz v zrcadle. Tady odcházíte spokojení, protože plníte svoje pocity, svoje srdce, svoje potřeby a odemykáte svou vášeň a touhu.


A jak je na tom tanec z pohledu moderní vědy?
VŠICHNI jsem se narodili s rytmem v těle. Napadlo vás někdy, proč s dobrou náladou automaticky spustíte poklepávání, kývání, nebo vnímání rytmu, když slyšíte vaší oblíbenou písničku? "Je to instinktivní reakce," uvádí Costas Karageorghis, Ph.D., vědec a spoluautor článků v knize „Inside Sport Psychology. Ano, člověk je jediný, kdo může synchronizovat pohyby s hudbou a důkazem je i to, že i v dávných dobách primitivní kultury používaly rytmické pohyby tance k sebevyjádření, oslavě, nebo rituálu. Richard Epstein, Ph.D., profesor na katedře psychologie na National University of Singapore, dodává, že je to univerzální jev. Dokonce i ptáci a včely používají ke komunikaci tanec! Takže proč bychom nemohli tanec k posouvání našich pozitivních vibrací používat, my lidé?


Instinktivní rytmus začíná v mozku, kde hudební vibrace rozsvítí a zapne nervové obvody, které reflexivně spustí pohyb. Tyto stejné obvody jsou spjaty s komunikací našeho mozku a pamětí, což je důvod, proč písně mohou vyvolat emocionální a někdy zcela spontánní a nepochopitelné reakce. Asi jako když u té nejvíc oblíbené písničky z ničeho nic přichází navenek zpěv, tanec, a různé šílení až do "tůdudůůůůůdůůů bůgy bůgy ča ča ča", aniž byste skutečně chtěli! „Tanec je prostě vášeň“ a přesně tak můžete propojit svou životní vášeň pro svůj život,  popisuje lektorka taneční metody Groove Martina Šárová.

A kde si můžete Groove zatančit?

Foto 226,

 

E-book zdarma

Jak si udržet pevné zdraví. Váš průvodce a rádce spokojeným životem.